Katedra Przemysłów Kreatywnych

Konferencje i seminaria naukowe

Dozwolone do lat 18. - sztuka animacji dzieci i młodzieży

Bydgoszcz, 19 czerwca 2012

Konferencja „Dozwolone do lat 18. – sztuka animacji dzieci i młodzieży” jest rodzajem aneksu do Bydgoskiego Kongresu Kultury. Celem organizatorów – Pałacu Młodzieży oraz bydgoskich MDK-ów nr 2, 4 i 5 – jest stworzenie kontekstu do wspólnej dyskusji, przedstawienie szerszej publiczności postulatów Stolika Edukacji Kulturalnej zgłaszanych w trakcie Bydgoskiego Kongresu Kultury oraz Laboratorium Żywej Kultury, a także podsumowanie projektu Alfabet Kultury oraz przedstawienie nowego o nazwie Szkoła Kultury. Instytut Kulturoznawstwa WSG był patronem akademickim tego wydarzenia.

Sprawozdanie z konferencji

Fotorelacja z konferencji

Wolne słowo dla Polski. 60-lecie Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa. Pro memoria Tadeusza Nowakowskiego

Bydgoszcz, 31 maja 2012

3 maja 1952 roku Rozgłośnia Polska Radia Wolna Europa nadała swoją pierwszą audycję. Instytut Kulturoznawstwa oraz Centrum Kultury Medialnej WSG już od kilku lat prowadzą działania zmierzające do ponownego odkrywania dziedzictwa rozgłośni i postaci z nią związanych, a także realizują z tym związane projekty naukowe.

Relacja i fotorelacja ze spotkania

Kultura-Filozofia-Polityka – pro memoria Panajotis Kondylis

Bydgoszcz, 2 grudnia 2011

Celem konferencji było przybliżenie dorobku filozoficznego greckiego, piszącego głównie po niemiecku, filozofa. Niniejszego zadania podjęli się między innymi znawcy myśli Kondylisa z Towarzystwa Przyjaciół Kondylisa w Heidelbergu. Na konferencji wygłoszone zostały także referaty, które nie odwoływały się w sposób bezpośredni do spuścizny greckiego myśliciela, ale za to wpisują się w pojemne tematycznie zagadnienia kultury, filozofii oraz polityki.

Relacja i fotorelacja z konferencji

Komunikacja w kulturze - kultura w komunikacji. Pomiędzy filozoficzno-kulturową teorią a praktyką rzeczywistości komunikacji

Bydgoszcz, 8-9 kwietnia 2011

Konferencja jest organizowana przez Instytut Kulturoznawstwa Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy, Centrum Kultury Medialnej WSG, Zakład Teorii i Filozofii Komunikacji Instytutu Filozofii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Instytut Filozofii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Problematyka konferencji dotyczyła związków pomiędzy kulturą i komunikacją zarówno w wymiarze teoretycznym, jak i bardziej praktycznym – medialnym i politycznym. Dzięki temu spotkanie miało charakter interdyscyplinarny, łączący takie dziedziny, jak kulturoznawstwo, filozofia kultury, politologia i medioznawstwo.

Osobną częścią konferencji był panel dyskusyjny z udziałem przedstawicieli lokalnych mediów, którego tematem był stosunek praktyki dziennikarskiej i teorii komunikacji.

Wejdź na stronę konferencji "Komunikacja w kulturze", aby poznać wszystkie szczegóły!

Obejrzyj fotorelację z konferencji

 

Od początku działalności Instytutu Kulturoznawstwa zorganizowane zostały we współpracy z partnerami z uczelni oraz zagranicznymi ośrodkami naukowymi następujące konferencje (kolejność chronologiczna):

Narody sąsiadujące w Europie. Wzajemne postrzeganie a tożsamość narodowa w przeszłości i teraźniejszości
Bydgoszcz, 6-7 października 2006

Konferencja naukowa pt. "Narody sąsiadujące w Europie. Wzajemne postrzeganie a tożsamość narodowa w przeszłości i teraźniejszości" jest pierwszym spotkaniem, organizowanym przez Katedrę Kulturoznawstwa oraz Instytut Socjologii Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy wspólnie z Instytutem Nauk Społecznych Uniwersytetu Johanna Wolfganga Goethego we Frankfurcie n. Menem, poświęconym problematyce tożsamości narodowej, stereotypom etnicznym oraz świadomości narodowej elit intelektualnych i politycznych. Konferencja ma charakter międzynarodowy i interdyscyplinarny, a zamiarem jej organizatorów jest prezentacja wyników badań z różnych ośrodków akademickich w Europie, a także ukazanie historycznych, kulturowych i politycznych uwarunkowań powstawania, funkcjonowania i zmian wzajemnego postrzegania narodów dzisiejszej Unii Europejskiej i narodów z nią sąsiadujących, a tym samym przyczynienie się do lepszego wzajemnego zrozumienia, ukazania i przełamywania funkcjonujących stereotypów.
Konferencja skierowana jest do przedstawicieli różnych dyscyplin naukowych - socjologów, politologów, historyków, kulturoznawców, filozofów, filologów, prasoznawców.

Międzynarodowa konferencja filozoficzna "Scientific Knowledge and Common Knolwedge: the Big Divide?"
Bydgoszcz, 5-6 września 2007

Konferencja dotyczy wzajemnej relacji nauki i zdrowego rozsądku (wiedzy potocznej), która to relacja nabrała znaczenia w rozważaniach filozofów i badaczy z różnych dziedzin nauki wraz z szybkim rozwojem nauk ścisłych i przyrodniczych, spotęgowanym w XX. wieku, gdy teorie naukowe podważyły niejednokrotnie potoczne wyobrażenia o świecie.
Celem konferencji jest pokazanie obszaru konfrontacji między tymi dwoma rodzajami wiedzy, a także możliwości przekraczania i wykorzystania myślenia potocznego i naturalnego obrazu świata w nauce. Krytycznej refleksji poddane zostaną scjentystyczne i neopozytywistyczne przedstawienia nauki. Współcześnie filozofia nauki zmierza do pokazania możliwości wykorzystania wiedzy potocznej w nauce. Najwyraźniej jest to dostrzegalne w pracach nad stworzeniem tzw. sztucznej inteligencji. Umysł zaprojektowany przez człowieka i zdolny do operatywnego działania w codziennym świecie ludzkim, musi również myśleć kategoriami zdrowego rozsądku i mieć niezbędny zasób wiedzy potocznej, jaką dysponuje każdy „normalny” człowiek. Stąd właśnie badania nad wiedzą potoczną są szczególnie doniosłe teoretycznie i praktycznie. Wagę konferencji podkreśla fakt, że problemy relacji między wiedzą naukową i potoczną i wynikające stąd konsekwencje dla budowania sztucznej inteligencji angażują filozofów i naukowców wielu ośrodków akademickich w różnych krajach. W konferencji biorą udział zaproszeni goście nie tylko z głównych ośrodków uniwersyteckich w kraju (Kraków, Warszawa, Poznań, Lublin, Toruń, etc.), ale również z Europy Zachodniej m.in. z Francji (Francuska Akademia Nauk, Uniwersytet Nancy 2), Austrii (Uniwersytet w Salzburgu). Możliwość rozwijania wspólnych prac stanowi wartość samą w sobie, niezależnie od możliwości uzyskania interesujących efektów badawczych o znaczeniu teoretycznym i praktycznym.

Greece and Poland on the International Scene
Ateny, 23-27 października 2009

Sprawozdanie z pobytu w Grecji

Kursy i szkolenia
Uniwersytet Trzeciego Wieku
Centrum Projektów Edukacyjnych
Studia podyplomowe
MBA
Studia I i II stopnia